Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chci být filmová hvězda

7. 9. 2007

Chci být filmová hvězda

 

aneb

 

kdo z koho .

 

 Někdo chce být filmovou hvězdou stůj co stůj . Neposledně to platí i o psech . Mockrát nás naše chlupaté děti dokázaly svým herectvím přivést na pokraj zoufalství  nebo na pokraj smrti smíchem . Jen tak pro své potěšení , pro pocit své vlastní důležitosti nebo jen proto , že se cítily být v ten daný moment zanedbávány . Vždycky nás , potvory , dostaly . Není to jen u nás - spousta mých známých a kamarádů má se svými pejsky zkušenosti obdobné . Oni zkrátka vědí jak na nás . Jen nevím , kde pořád berou inspiraci k těm všem hereckým kreacím .

ObrazekHračky mají naši pejsani víceméně společné a mají jich velmi velmi mnoho . Zkrátka kam se šlápne tam to píská . Přesto občas dochází k menším nedorozuměním . Kupříkladu : koho co je  , kdo si bude hrát teď a kdo potom a kdo vůbec ne , na čem si kdo ustele nebo co je nutné ostražitě pohlídat .  Samozřejmě všichni chtějí vždycky tu jednu jedinou hračku , kterou má ten druhý , ačkoliv jiných hraček je všude kolem dost . Úmysly protivníka zjišťují tak , že dělají jakoby nic a spí se jen na „jedno oko“ nebo zcela lhostejně a bez zájmu procházejí kolem hračkychtivých kolegů . Nic netušící kradař se naivně vrhne na hračku a snaží se ji odnést pryč . Lakomec střelhbitě vyrazí , inkriminovaný předmět buď uchvátí nebo drží a nepustí . Po chvilce hračku vrací tam kam , dle jeho soudu , patří . A posmívá se . „Néémááš , néémááš ! Moje to je , hééč !“  Někdy se stane , že Lakomec usne doopravdy , vyčerpán obtížným hlídáním všeho možného . Toho ostatní okamžitě využijí a přestěhují jeho poklady do svého pelíšku . Když to Lakomec po probuzení zjistí bývá šokován . Šokován tou neskutečnou drzostí a neúctou k jeho převeliké osobnosti . Snaží se tedy rozvinout důmyslnou protiakci , aby těm Hej Počkej ukázal kdo je doma pánem . Bývá mu to obvykle houby platné a celkem ochotně se smíří se situací , že tentokrát asi až tak veliký ředitel nebude . Souboj kdo z koho končí obvykle remízou . Každý uchvátí něco a je zase na chvilku klid .

Horší ale je , snaží – li se uplatňovat svůj herecký talent útokem na vaše city .  ProtožeObrazek co vás napadne , když vaše štěně ukrutánsky řve , nedá si sáhnout na nožičku , pajdá a vůbec …. je vlastně skoro mrtvé ? Napadne vás tohle - nožička je nejmíň na stokrát zlomená ! A víte kdy se to stane ? V okamžiku , kdy je vaše auto nepojízdné a sousedi jsou mimo domov nebo nemáte v peněžence ani kačku na hotovosti , protože zítra jste si chtěli jít peníze vybrat a karty na veterině neberou . Nebo jste právě dopili své pivo , na které jste se těšili celý týden , protože jinak nepijete – co kdyby se někomu něco stalo , že ? Zaručeně se to také stane v době , kdy má váš veterinář po ordinačních hodinách nebo je na exotické dovolené . Nejlépe potom ještě o víkendu nebo o svátcích a nebo v pozdních nočních hodinách . A vůbec super je , když je na nejbližší veterinu alespoň 50 km a zkombinuje se více výše uvedených faktorů , typických pro akutní návštěvu veteriny . Obzvláště potěšující je , když potom zjistíte , že si z vás pes dělá legraci . K tomu , že si z nás naše zlatíčko utahuje , jsme mi dospěli celkem pozdě , protože jako kynologové začátečníci jsme ještě neměli dostatek zkušeností s touto stránkou  psí povahy . K našemu poznání tenkrát vedla dlouhá trnitá cesta , plná strachu a finanční nejistoty . Toto „drama“ se odehrálo , jak jinak , v pátek odpoledne , naše auto bylo momentálně mimo provoz ( mělo se stříkat ) , v peněžence ani koruna v hotovosti , v Boleslavi ani jeden veterinář nefungoval a nejbližší veterina byla až v Českém Brodu . Poté co jsme vysomrovali na sousedech auto a vypůjčili si od nich peníze , naložili jsme maroda a  vyrazili do Brodu . Zdravý nemocný s potěšením sledoval jak se situace nadějně vyvíjí . Plakal jen ,  když se na něho někdo z nás podíval a  pěkně politoval . Hodinu jsme čekali než na nás přišla řada a pak se snažili udržet pod rentgenem zmítajícího se psa . V ordinaci se pak nechal prohlédnout za srdceryvného pláče a odpajdal opět po třech . Veterinář tvrdil , že nic nenašel a všechno je v naprostém pořádku . Nezapomněl si naúčtovat horentní sumu za rentgen a pohotovostní příplatek . Záhy jsme zjistili , že zlatíčko je nemocné jen když ho litujeme a je na něj vidět . Myslíte – li si , že by to váš pejsek nikdy neudělal , jste na velkém omylu . Udělá to , a s ledovým klidem . A pak se bude báječně bavit vaší naivitou a velmi ho potěší , že o něho máte konečně alespoň trochu strach . 

ObrazekK dalším oblíbeným kouskům patří komedie Hluchý pes . Znáte to , že jo ? Jsou povely , kterých pejsek velmi rád uposlechne a reaguje s nadšením . U nás jsou to povely : bašta , jdeme spinkat , volno , jedem , jdeme ven , hodný , atd. . Mnohem horší je to u nás s povely : jdeme čůrat (obzvlášť je – li brzké ráno nebo pozdní večer či nedej bože noc , prší , fouká nebo padá sníh ) , nesmíš , sedni , lehni , zůstaň , a jim podobné . „Hluchotou“ bývá někdy postižen i pes senior . Naše desetiletá Cherry naprosto přesně ví , kdy jí voláme na baštu nebo kdy jdeme ven , ale úplně přeslechne , že ji odvoláváme od nějaké zajímavé psí činnosti . Jedna z našich psích holek byla přímo pověstná tím , že stav jejího sluchu se měnil povel od povelu . Třeba na povel Bašta reagovala bleskurychle , div se nepřerazila . V okamžiku , kdy jsem po ní chtěla , aby šla čůrat nebo ji chtěla necitlivě vyhodit z našeho domu do její boudinky , vždy ji stihla náhlá nedoslýchavost a mnohdy i „ochrnula“ . Herecké vlohy jdou uplatnit i v případě , jsou – li pejsci přivoláváni v okamžiku , kdy mají něco důležitého na práci . Pokaždé chvilku trvá než povel dojde z oušek do nožiček , je to přeci jen dálka . Většinou se vrací , až když si oběhnou to své kolečko , pochopitelně co nejblíže k zakázanému předmětu či osobě . Při zpáteční cestě se pohybují jen pozvolna a nezapomenou se několikrát vyčůrat . Přikolébají se k vám s výrazem týraného zvířete a s otázkou v očích : „ To se snad nemůžu ani vyčůrat , nejsi nějaká divná ?“ Z vyprávění ostatních vím, že tento „ problém “ nemáme jen u nás doma , ale je jím postižena většina chlupatých psích miláčků .  Občasnou nedoslýchavostí bývá  postižen kde kdo . A vůbec nezáleží na tom , zda jde o psa s výcvikem nebo gaučového mazlíka . 

Tak já ti teda umřu … taky prima hra . Co udělá váš pejsek předložíte – li mu stravuObrazek naprosto nevhodnou pro Psa jeho formátu ? Touto deformací u nás povětšinou trpívají psí kluci . Musí vždy provést důkladný rozbor a revizi námi předloženého pokrmu . Pokud ho neshledají poživatelným , jen štítivě – předními zoubky – uchopí kousek toho humáče a odejdou do ústraní , aby tam mohli v tichosti a beze svědků zemřít na otravu jídlem . Než se rozmyslí jestli zemřou hned  nebo až po požití krmě , převalují miniaturní sousto několik minut v tlamičce než se řádně  rozpatlá . Poté ho buď zhnuseně opustí nebo ho jdou schovat , aby ho nikdo nenašel – třeba do peřin nebo za polštářek na  gauči . Ideální je odložit ten humáč na co možná nejméně přístupné místo , abych si to užila až budu hledat co to kde páchne . Nutno dodat , že naši chlapínci mají charakter . Pokud usoudí , že to fakt nejde žrát , tak to do nich nedostanu . Demonstrativně ten hnus přenechají ostatním a hrdě vydrží do dalšího krmení .

Naše chlupatá Zlatíčka jsou prostě velice kreativní a ve vymýšlení nových a nových Obrazeksituací si s nikým nezadají , to se musí uznat . Bohužel jedinou skutečnou filmovou hvězdou byla naše vlkodavka Heidi . Jako ta nejkrásnější vlkodaví puberťačka byla tenkrát vybrána pro hlavní roli v dokumentu o irském vlkodavovi . Šlo jí to báječně , což se o páníčkovi říct nedalo . Heidi byla bezprostřední , krásná a hlavně ochotná spolupracovat . Páníček to sice trochu kazil , protože se styděl , ale výsledek celodenní námahy obou dvou byl uspokojivý . Hold není dáno každému býti hercem .

 

Olga Fidlerová , chov. stanice Lukato Gold

Foto č.1 - Ch. Arnie Kenet . Foto č. 2 - Caren z Aglobern ( náš největší simulant ) . Foto č. 3 - Ceasarene Lukato Gold . Foto č. 4 - Ch. Alf Prima Daja a Anie z Elsameru . Foto č. 5 - Adelheid Zelený pruh .

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish