Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se cvičí vlkodav

7. 7. 2006

Teď pro změnu něco staršího data . Povídání je z doby , kdy jsme měli doma vlkodaví slečnu Adelheid Zelený pruh – Heidi . Heidi nás opustila začátkem února 2004 po velmi těžké nemoci ( rakovina ) . Dožila se , na irského vlkodava , úžasných 10 – ti let a musím říct , že to byla naprosto báječná psí holka , do poslední chvíle vitální a hravá . Prosím , berte to jako naši vzpomínku na ni . Dodnes mám slzy v očích , když si na ni vzpomenu . Jako teď .

 

 

 

 

 

 

Jak se cvičí vlkodav

 

 

 

 

Pořídíte – li si psa je jednoznačně lepší když poslouchá . Zvláště pak jde – li o psa větších rozměrů , jako je třeba irský vlkodav . Vyhneme se trapasům a spoustě nepříjemností . Není právě nejzábavnější být vlečen ulicemi kvůli napěchované tašce nějaké důchodkyně nebo kočičce někde v dáli . Proto jsme se zamysleli , zhodnotili situaci a naše možnosti a dospěli k názoru , že cvičák bude to pravé ořechové pro naše vlkodaví mimino . Přítel je psovod začátečník , proto půjde s Heidi na cvičák , aby se to oba naučili . Najít cvičák , kde by chtěli cvičit vlkodava bylo velmi velmi těžké , ale našli jsme . Sice daleko , ale byli ochotní to s námi alespoň zkusit . A bylo to ! Heidi bude služební chrt ! Počáteční zděšení všech přítomných přešlo nejprve ve výsměch a poté v obdiv . Je totiž troufalé přihlásit na cvičák psa plemene neslužebního , neřku – li chrta . Co chrta , obrovského chrta . Řeči jako : chrta nic nenaučíš , chrt je debil , chrt musí být neustále na vodítku , ….. vzali brzo za své . Heidi výcvik zvládala s uspokojivými výsledky . Pravda , obranu nedělala . Respektive figurant odmítal nechat sebou smýkat po zemi naším miláčkem , kdyby se ona náhodou rozhodla při obraně spolupracovat . Jeho snaha „vytočit“ našeho drobečka a donutit ho alespoň štěkat , byla většinou marná . Mimino ( 50kg ) se odmítalo zabývat  něčím takovým jako je pokřikující a poskakující člověk v divném obleku . Klesl v jejích očích velmi velmi hluboko . Raději se otočila k figurantovi zády a ukusovala sedmikráskám hlavičky . V té chvíli pro ni neexistoval . Naopak obrovský úspěch sklidila při stopách . Pětiměsíční vlkodávek se batolil mokrou trávou a „stopoval“ piškotky . Natřela to i stejně starým „služebním“ miminům . Vydávala se s obrovskou chutí i po cizích stopičkách , aby dostopovala i jejich zapomenuté mlsky . Pár víkendů na cvičáku nám usnadnilo život s koněm , a s snad i přispělo k vyvrácení názoru , že na cvičák patří jen plemena služební .

 

 

 

 

Dodatek : S potěšením můžu říct , že od té doby se situace na většině cvičáků změnila k lepšímu . Před r 2000 byla situace na cvičácích v mém okolí opravdu alarmující . Moje zkušenosti s cvičáky jsou proto bohužel vesměs špatné a zřejmě nikdo a nic mě nedonutí abych tam znovu šla .

 

 

Olga Fidlerová , ch.st. Lukato Gold

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish