Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se nestat agiliťákem

7. 7. 2006

Jak se nestat agiliťákem .

 

( povídání nejen pro ty , kteří si o nás myslí , že se jako páníčci moc nesnažíme )

 

 

Naše první chodská princezna má krásné jméno Cherry ( Bryvilsár ) , ale jinak je to jeden velký nedostatek , ačkoli má předky za , které by se nemusela stydět ani anglická královna . Cherry není ošklivá , je jenom jiná . Co jí chybí „na kráse“ bohatě dohání svou báječnou povahou . Je to úžasný pes , ještě úžasnější kámoš a celých těch deset let jejího života bylo plné úžasných společných chvilek . Dodnes litujeme , že jsme se pro choďáka nerozhodli dřív . Kdo poznal povahu chodského psa mi dá jistě za pravdu . Je prostě bez konkurence . Ideální pro všechny kynologické sporty , ale je super i „JEN“ jako společenský pes , pes do rodiny .

Služební výcvik naší Cherry byla marnost nad marnost  . Cherry má totiž veskrze přátelský vztah ke všem lidem , tudíž i k figurantovi . Nevidí důvod , proč má na toho báječného pána řvát nebo ho kousnout . Proto zvítězili agility . Čubině se na cvičáku líbilo . Byla tam spousta psích kamarádů , další spousta lidí a neposledně spousta příležitostí k nespoutanému řádění . Bohužel neviděla jeden jediný důvod , proč běhat organizovaně po parkuru , když se dá o kus dál neorganizovaně řádit . Jen jsem tiše záviděla majitelům ostatních chlupáčů . Krásný oříšek běhá co mu síly stačí , jen náš choďák nemá ani tu nejmenší snahu . Ujištění znalců , že choďák zvládne agility levou zadní , mi v té době bylo k smíchu . Ano , ona na cvičáku skočila i přes překážku . Ale pozor , ne moc vysokou ! Ne , že by to neuměla , ona prostě nechtěla . Míček  nemíček , piškotek nepiškotek . Bohužel k parkuru také patří i takové zákeřnosti a nechutnosti jako je tunel a houpačka . Představte si , houpačka se houpe ! Proč by tedy měla riskovat své zdraví , raději to oběhla . A slalom ? Zkuste vysvětlit pubertální chodské slečně , že je to vlastně fajn zábava a v neposlední řadě by jí to třeba pomohlo vylepšit postavu . Žádná odměna nebyla dost motivující , aby ona vynaložila alespoň minimální snahu udělat něco pro dobrý pocit svého člověka . V jejích černých očích jsem mnohdy mohla číst dotaz na mé duševní zdraví .  Nutno podotknout , že když chtěla skákala oknem do zahrádky ze 180 cm , přeskočila plot 1,5 m vysoký a hravě vám sebrala z ruky míček , který jste drželi ve výšce hlavy . Ale to chtěla ona sama , to mělo z jejího pohledu smysl .

      

Když tenkrát částečně dospěla i naše mladší chodská slečna Caren ( z Aglobern ) , alias Rený , nastalo znovu dilema  - výcvik služební nebo agility ? Přece se ta naše holka nebude jen tak povalovat doma . Konec konců prospěje to i nám , trocha pohybu ještě nikoho nezabila . Vzhledem k tomu , že „náš“ cvičák , v té době stále ještě nefungoval tak jak by měl a na jiný to máme daleko , vyhráli v mylné představě opět agility , které byli pro nás jak časově tak vzdáleností nejdostupnější .

Aby se Renulka nebála ( a mladej se okoukával ) , vzala jsem s sebou jejího budoucího ženicha , tehdy teprve 4 měsíce starého Alfíka Prima Daja . První co naše zlatíčka udělala bylo , že seřvala ty zlé služební psy a pyšně odkráčela směrem k postavenému parkuru . Takže strachem , obavami , či nedej Bože depresemi , rozhodně netrpěl ani jeden  . Což se mi v prvním okamžiku jevilo jako pozitivní věc a mylně jsem to pokládala za jejich souhlas s mnou vybraným psím sportem . Jejich nadšení ovšem velmi rychle pohaslo v okamžiku , kdy byl prcek sprostě uvázán ke stromu  a slečnu nutili dělat to , co ona právě nechtěla a považovala to za  naprosto nevhodný způsob trávení svého volného času . Proč šaškovat někde mezi překážkami , když se můžeme jít docela dobře koupat do potoka nebo se jen procházet a honit veverky . Přes její počáteční snahu všemožně zabránit svému vzdělání ve sportovní oblasti , se nám podařilo přesvědčit ji , že sport je dnes IN a vylepší to její image . Bohužel když už Rený dospěla k názoru , že sport ji nezabije , ale posílí , přestali agility u nás fungovat . Takže nad námi vlastně vyhrála , chodila se dál jen koupat a honit veverky . Vyhrál i Alfík , kterému zůstala i v dospělosti absolutní nechuť k omezování jeho osoby tím , že ho někde potupně uvážete , jako nějakého nevzdělaného Azora . Vodítka , celou dobu co byl u nás , trhal nebo kousal , aby mohl dál dobrovolně ležet na mnou určeném místě a mohl se dál před vším živým vytahovat jaký je pašák klučíček .

 

 

Olga Fidlerová , ch.st. Lukato Gold

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish