Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdo za to může

4. 9. 2007

Kdo za to může  aneb  proč mít doma právě psa a ne třeba krokodýla .

 

 ObrazekJako většině dětí , ani mě rodiče nepovolili mít doma psa . Celých osmnáct let jsem poslouchala : „ Až se vdáš , pořiď si co chceš a kolik toho chceš ! “ A tak se stalo , že jsem se rozhodla v osmnácti vdát , abych tedy mohla mít co chci a kolik toho chci . Přiznávám , že manželství v tomto věku nebylo to pravé ořechové , ale pro svého první pejska jsem si mohla jít už 14 dnů před svatbou . Můj první chlupatý kamarád byla hladkosrstá rezavá jezevčička Nika . Stála , dnes neuvěřitelných , 50 korun a bylo to zlatíčko . Můj manžel ji neměl ani trochu rád , přestože milovala našeho malého syna a báječně si s spolu rozuměli . Musela z domu a na dalšího pejska jsem musela čekat dalších dlouhých pět let . Do doby , kdy jsem zůstala s dětmi sama a nikdo mi do toho už nemohl kecat . Mým životem potom prošla spousta psů . Přicházeli a odcházeli , ale vždycky to byli úžasní a věrní kamarádi . Osobně razím heslo , že pes je nejlepší člověk . Moji psi mi pomáhali v krizových situacích mého života už jen tím , že tu byli se mnou . Je hodně uklidňující , když vám pes položí hlavu do dlaní , upře na vás oči a říká : „ No táák , bude líp . Jsem tu s tebou , já tě nedám ! “  . Kdo to nepoznal , nepochopí . Pes je přítel , který vás nezradí . O spoustě lidí se to bohužel říct nedá , jak jsem měla tu čest se nedávno opět přesvědčit na vlastní kůži .

Život se psem je psina . Pokusím se vysvětlit nezasvěceným proč je pes prima , pročObrazek ho mít a proč je jeden pes vlastně málo , pokud ho ještě moje povídání nepřesvědčilo . Pokud si vyberete psa přiměřeného vaší povaze , možnostem a životnímu stylu , poskytne vám mnoho potěšení a nezapomenutelných zážitků , to mi věřte . Touha psa žít ve smečce  , byť lidské , bránit ji  a bránit svěřené území je mu vrozená a záleží jen na nás co s tím uděláme .

 

 

Většina pejsků , i našich , se živě zajímá o dění ve své smečce . Nepočítejte s tím , že vašemu chlupáčkovi unikne jakýkoliv pohyb v kuchyni nebo pohyb směrem k ložnici či k háčku na kterém visí jeho vodítko . Pejskové se podílejí i na většině prací vykonávaných některým členem rodiny . Panuje – li v rodině klid  , je nutné řádně porovnat klubíčka vlny , přečíst si čerstvé noviny , zjistit kolik toho je namotáno na ruličce toaletního papíru ( nejlépe je porovnat tak čtyři ) nebo procvičit se v technických otázkách pro autoškoly, které si dcera položí na válendu  . Dokáží roztahat nářadí po celé zahradě , v okamžiku , kdy pán domu zaleze pod auto a nemůže jim do toho kecat . O výkopových pracích ani nemluvím . I tady platí - víc tlapiček a víc hlaviček , samozřejmě i víc vymyslí a udělá . Jejich pomoc při přípravě lidského krmení bývá také velmi oblíbenou činností . Musím říct , že se výborně pracuje v kuchyni 2 x 3 metry za asistence například irského vlkodava , který má hřbet ve výšce kuchyňské linky a tudíž má naprostý přehled co se na ní děje . U toho Obrazekslintá , strká vám do ruky s nožem , strká hlavu na prkýnko , nějak špatně slyší , nedá se vyhodit  a zřejmě chodí práskat ostatním , protože v okamžiku se přivalí i zbytek smečky , protože v létě necháváme otevřeno ven . Dnes už vlkodava nemáme , ale jeho pozici hravě zastoupí i špiclíci . Sice nedosáhnou na kredenc , ale zase jich víc a víc se motají pod nohy .

Když byly děti malé , chodily se ptát jestli si ten jogurt můžou vzít nebo jestli je pro psy . Tento dotaz s oblibou vznášely hlavně v přítomnosti návštěv . A co bylo horší , i při návštěvě babičky a dědečka , kteří tou dobou ještě psa neměli a mysleli si , že děti týráme hlady a bráníme jim tím v řádném vývoji a růstu . Evidentně to vliv nemělo , protože syn má dneska něco kolem 190cm , asi jim opravdu na ty jogurtíky chodil . O něco později si moji rodiče pořídili fenku pudla a pochopili . Táta pak chodil a všude vykládal : „ Co Bessinka nespapá , já smím dožrat . Bessince se kupuje šunčička a já chudák žeru gothaj !“  .

 

Olga Fidlerová , ch. st. Lukato Gold

 

Foto č.1 : Ch. Alf Prima Daja a vlkodaví dítě Aidan Asisa Lukato Gold . Foto č. 2 :  Charliena Lukato Gold . Foto č. 3 : Ich. Ballad of Esher Lukato Gold a Jch. Humoresque Atia Lukato Gold .

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish