Jdi na obsah Jdi na menu
 


Máme rádi návštěvy

7. 9. 2007

Máme rádi návštěvy

aneb

 

nás se nezbavíte .

 

Nevím jak váš pes , ale naši psi návštěvy milují . Návštěva je osoba , v lepším případě dokonce osoby , které jsou ochotné snášet psí vlezlost , podlézavost a hamižnost v obavě , aby neurazili hostitele . Pro naše psy jsou nejzajímavější návštěvy , které nás navštíví poprvé , a tudíž naše psy ještě neznají . Bohužel některé z těchto návštěv již nikdy nepřijdou nebo napříště trvají na tom , aby se psi zavřeli . Což vadí nám i pejsanům , kteří tím přicházejí o spoustu legrace . Moji psi naprosto přesně identifikují osobu , která jim není nakloněna a tu si posléze náležitě vychutnávají . Navíc si ji velmi dobře zapamatují , aby mohli příště v plné míře rozvinout své umění . Taková návštěva totiž nestojí ani za řeč a to byl v tom byl čert , aby ji definitivně neodradili svojí náklonností . Pravda , naši známí a kamarádi jsou již tak vycvičeni , že vše probíhá ke spokojenosti obou stran . Jen je potřeba ještě docvičit příbuzenstvo a návštěvy docházející do rodiny jen občas . Na tom psi usilovně , ale zatím marně , pracují .

ObrazekKdyž už se tedy nové návštěvě podaří za vítacího řevu psů usednout , akce začíná . Psi jsou z počátku roztomilí , slaďoučcí a předstírají vychovanost  ( ovšem jen do té doby než si návštěvu důkladně proklepnou a zjistí co je zač a co si mohou , případně nemohou dovolit ) . Otírají se návštěvy o nohy jako kočky , nosí jí hračky k nohám a návštěva nešetří chválou . Pakliže psi zjistí , že návštěva je ochotná spolupracovat , nosí jí hračky až do klína a vyžadují jejich odhození . Nadšeně aportují i jinak neaportující jedinci zastávající názor : „ Když sis to zahodila , tak si pro to taky dojdi .“  A návštěva hází a hází a hází a je jí trapné ty odporné zmetky , kteří zneužili její dobroty vyhnat , aby vás neurazili . V tomto okamžiku se rozhoduje jestli psi zařadí návštěvu do kolonky Fajn návštěva nebo do kolonky Nutno převychovat .  Fajn návštěvy mohou kdykoliv znovu přijít a psy se k nim chovají normálně . Nadšeně ji vítají .  Někteří psi se i líbají , najdou – li ochotný protějšek . Jsou schopni vlézt příchozím až na hlavu , je – li jim to povoleno . A nechají se usměrnit do patřičných mezí , aniž by to zanechalo stín nedůvěry vůči právě příchozím .  Ovšem návštěvy z kolonky Nutno převychovat , mají smůlu . K těmto osobám se upne veškerá jejichObrazek pozornost . Nejdříve se snaží po dobrém přesvědčit návštěvu o své vlastní  dokonalosti a příchylnosti k lidskému pokolení . Neshledají – li se s pochopením , ani přes svou roztomilost a snaživost , dochází k tzv. násilné převýchově . Takovou návštěvu nechají usednout , leč nemá nejmenší šanci sama odejít nebo se alespoň natáhnout na stůl pro hrneček s kávou . Je ostražitě střežena z pod stolu a při každém sebemenším pohybu , je jí jasně řečeno co si o ní někteří naši „drahoušci“ myslí . Takové návštěvy se už zpravidla znovu neobjevují .

Před několika lety byla povodeň i tady u nás . Takovou vodu nepamatovaly ani nejstarší obyvatelky v našem okolí  a ani si nepamatovaly , že by ji někdy někdo pamatoval . Tenkrát se v nás cosi pohnulo a rozhodli jsme se , že si dáme novou pojistku na dům . Domluvila jsem schůzku s pojišťovákem , a ten hnán vidinou zisku byl ochotný dostavit se k nám domů . Jenže to ještě nevěděl co ho čeká . Nic netušíc usedl do křesla a jal se nám vysvětlovat co Obrazeka jak . V tom přiběhl zvenku náš chodský kluk a svými 27 kg usedl na pojišťovákův klín . Pán zezelenal , zcepeněl , téměř nedýchal a vypadalo to , že ho v nejbližší chvíli trefí šlak . Chtěl být statečný a neřekl nám  , že má panickou hrůzu ze psů a z velkých psů vůbec . A na dovršení všeho si ještě drze dovolil sednout do Alfíkova ředitelského křesla , což si mohl dovolit jen málokdo . Alfík řešil své obsazené křeslo vždycky poněkud svérázně . Troufalým lidem si prostě sedl na klín a vyčkal věcí příštích . Slabší povahy a fyzicky méně zdatní jedinci po chvilce dobrovolně křeslo opouštěli a trvali na tom , že se vecpou mezi ostatní zúčastněné na gauč . Statečnější a fyzicky zdatnější jedinci , kteří Alfa vytrvale a v klidu sundávali ze svého klína , ho obvykle přiměli aby znechuceně a odkráčel zabývat se jinou ředitelskou činností . S troufalým psím kolegou nakládal podobně , jen vycházel ze sporu vždy vítězně . Lehával vždy totiž na psa již ležícího a tento byl donucen ( zřejmě pod tíhou důkazů ) akceptovat jeho právo na ředitelské křeslo a na to alespoň prozatím zapomenout a přemístit se jinam . 27 kg je hold 27 kg a jeho post šéfa smečky měl evidentně svou váhu .

  

 

Olga Fidlerová , chov. stanice Lukato Gold

 

Foto č.1 - Cariedaw a Inspira Lukato Gold . Foto č. 2 - Ch. André z Petřínského dvora . Foto č. 3 - Ch. Alf Prima Daja 

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglish